SpaceFEST

SpaceFEST – eveniment dedicat explorării spațiului cosmic

Departe de a mai fi ultima frontieră, spațiul reprezintă, în prezent, cea mai mare oportunitate a omenirii. SpaceFEST este evenimentul care permite participanților să afle totul despre explorarea spațială, despre cum ne bazăm pe spațiu în viața noastră de zi cu zi, dar și despre modul în care o carieră în spațiu este accesibilă pentru oricine își dorește acest lucru. De la ateliere captivante pentru copii, concursuri pentru elevi, un planetariu uluitor, lansări palpitante de rachete, simulatoare de zbor imersive, lecții fascinante despre astronomie și până la zboruri cu balonul cu aer cald, SpaceFEST reprezintă o experiență cu adevărat uimitoare pentru întreaga comunitate.

Peste 20.000 de vizitatori de toate vârstele au avut parte de o aventură unică în cadrul primei ediții a evenimentului. Trei astronauți de legendă au fost invitații de onoare în cadrul SpaceFEST: Dumitru-Dorin Prunariu, singurul cosmonaut român, Nicole Stott, astronaut NASA, și Sara Sabry, primul astronaut egiptean.

SAVE THE DATE: 31 mai – 3 iunie 2024

Hai să descoperim împreună minunile spațiului cosmic în cadrul celei de a II-a ediții a evenimentului!

Site-ul evenimentului: spacefest.upb.ro
    31 mai 2024 10:00 am