RoboFEST

RoboFEST – cel mai mare festival din Europa dedicat tehnologiei

RoboFEST este festivalul care promovează tehnologia, educația și inovația, principalii protagoniști fiind roboții. În fiecare an, cel mai mare campus universitar din țară devine locul de „joacă” și de expunere pentru sute de roboți și tehnologii. Evenimentul integrează concursuri de robotică și competiții de PocketQube-uri și își propune să încurajeze tinerii să se implice în domeniul roboticii și al sistemelor inteligente.

Ediția anterioară a evenimentului a găzduit două competiții inedite, în care tehnologia a jucat rolul principal. QUBE2SPACE, prima competiție de PocketQube-uri din lume destinată elevilor de liceu, a reunit peste 100 de participanți din 29 de licee care au acceptat provocarea de a-și construi propriul satelit în miniatură. Tot în cadrul RoboFEST s-a desfășurat ROBOCHALLENGE, cel mai mare concurs de robotică din Europa. Concursul a numărat peste 600 de participanți din 15 țări, de pe 5 continente, 500 de roboți și 15 probe.

SAVE THE DATE: 1 – 3 noiembrie 2024

RoboFEST este un eveniment de referință în domeniul industriei 4.0, al automatizării, al inteligenței artificiale și al roboticii. Următoarea ediție va avea loc în perioada 1 – 3 noiembrie 2024. Vă așteptăm în campusul POLITEHNICA București!

Site-ul evenimentului: robofest.upb.ro
    1 noiembrie 2024 10:00 am