Poli ChemistryFEST

ChemistryFEST – eveniment dedicat industriei chimice

ChemistryFEST este cel mai mare eveniment dedicat noilor tendințe din domeniul chimiei, industriei farmaceutice, bioingineriei și nanoștiințelor. Scopul festivalului este acela de a promova știința și educația în domeniul ingineriei chimice, oferind, totodată, și o imagine de ansamblu asupra oportunităților pe care le oferă acesta. Pe parcursul evenimentului, campusul se transformă într-un laborator al viitorului. Festivalul se adresează atât publicului larg, profesioniștilor din industrie, studenților, cât și elevilor, viitorii creatori de inovație.

În cadrul celei de-a II-a ediții a evenimentului, mii de elevi din toată țara au îmbrăcat halatele specialiștilor, fiind teleportați în fascinanta lume a ingineriei chimice și a biotehnologiilor, printr-o serie de experimente hands-on, workshop-uri și ateliere. Evenimentul a reprezentat un real succes, reunind cei mai importanţi expozanţi din domeniul industriei chimice, sute de participanți și zeci de mii de vizitatori.

SAVE THE DATE: 12 – 13 aprilie 2024

Site-ul evenimentului: chemistryfest.upb.ro